Choď na obsah Choď na menu
 


 •  Basketbal sa šíril prostredníctvom Ymky a Sokola už počas prvej Československej republiky. Najskôr ho hrávali v stredných školách a učilištiach. Prvým hrajúcim trénerom TJ Spartak bol M.Lojka, hrali: M.Supek, J.Malec, I.Steiner, J.Urban, J.Hanstocka a B.Ladznianski posilnili ligové družstvá.

 

 •   Ján Kočalka sa začal venovať basketbalu so žiakmi SPŠS, vyhrali krajskú súťaž a postúpili do 1.dorasteneckej ligy. Pamätný zápas o majstra Slovenska odohrali v Košiciach. Trikrát sa predlžovalo, ale nakoniec na ukazovateli svietili čísla 93 : 94 v prospech Bánoviec. Titul Majster Slovenska vybojovali: Uhrín, Štefánik, Škulec, Perniš, Maly, Hodál, Nemec, Podoba a kapitán Huljak.

 

 •   Neskôr taktovku basketbalu prebral Š.Kobza a muži v roku 1988/1989 hrali I. slovenskú národnú ligu (SNL) a aj keď vypadli , v roku 1990/1991 sa znovu vrátili.

 

 •   Najvýznamnejšie úspechy v basketbale dosiahol RNDr. Anton Kolačan. Zo žiakov vychoval družstvo basketbalistov a v SNL obsadili 3. miesto, v sezóne 1995/1996 prešli do kategórie kadetov, v SNL obsadili 2. miesto, v sezóe 1996/1997 prešli do kategórie juniorov a opäť obsadili v SNL 3. miesto. Úspešný kolektív tvorili hráči: J.Beňádik, D.Ďuračka, L.Valach, I.Kolačan, I.Turčan, J.Urba, R.Geleta, T.Paško, T.Ernst, M.Sečánsky a F.Kubala. V turnajoch porazili juniorov, víťazov najvyšších súťaží susedných štátov:
 • Bánovce nad Bebravou SK    Ostrava CZ                        66:48
  Bánovce nad Bebravou SK    Wisla Krakov PL              96:46
  Bánovce nad Bebravou SK    MACF Budapešť HUN    72:34

 RNDr.Anton Kolačan sa stal šéftrénerom kadetov Slovenskej republiky v basketbale a s prvým repreznetačným družstvom postúpil na Majstrovstvá Európy.

 •  roku 1999 MUDr.Ľ.Paul založil Bánovský basketbalový klub

 

 • História Bánovského basketbalového klubu sa začala datovať dňom 3.8.1999, kedy sme boli oficiálne zaregistrovaný Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky ako športový klub.

  Klub založil MUDr.Ľ.Paul a družstvo prihlásil do III.SNL. Trénerskej funkcie sa opäť ujal A.Kolačan s Mgr.V.Raučinom.

  Slovenskú republiku doposial reprezentovali títo hráči:
  - L.Valach (kadet)
  - J.Beňadik (junior)
  - I.Kolačan (junior)
  - D.Ďuračka (junior)